
Protokol o saradnji u oblasti prevencije i zaštite mentalnog zdravlja dece, adolescenata i mladih na teritoriji grada Vranja potpisan je u velikoj sali Skupštine grada Vranja.
Prisutnima se obratio zamenik gradonačelnika Milan Ilić koji je rekao da mentalno zdravlje nije tema koja se tiče samo jednog sektora, jedne ustanove ili jedne profesije.
,,To je pitanje koje se tiče čitave zajednice. Način na koji brinemo o mentalnom zdravlju mladih govori mnogo o tome kakvo društvo želimo da gradimo i kakvu budućnost ostavljamo generacijama koje dolaze”, rekao je Ilić.
Okupljenima se obratio i gradski većnik Darko Radenković, koji je rekao da protokol nije zamišljen kao dokument koji uvodi nove administrativne obaveze ili uređuje pojedinačne slučajeve, već kao okvir za bolju saradnju i koordinaciju svih aktera koji rade sa decom i mladima.
,,Njegov cilj je da omogućimo da sistemi budu povezaniji, da se informacije i resursi bolje koriste i da mladi lakše dođu do podrške koja im je potrebna”, dodao je Radenković.
O značaju protokola govorila je i zamenica direktorke UNICEF-a Karol Vinjo. Dokument predviđa zajednički angažman radi uspostavljanja održivih, efikasnih i delotvornih politika, unapređivanja i uspostavljanja održivih kvalitetnih usluga, uspostavljanja održive, efikasne i delotvorne međusektorske saradnje organa, organizacija, ustanova i udruženja, obezbeđivanja rane identifikacije problema mentalnog zdravlja kod dece, adolescenata i mladih, pravovremenog i usklađenog postupanja i upućivanja i kontinuiteta podrške deci, adolescentima i mladima radi prevencije i zaštite njihovog mentalnog zdravlja.
Potpisivanju Protokola o saradnji u oblasti prevencije i zaštite mentalnog zdravlja dece, adolescenata i mladih na teritoriji grada Vranja prisustvovali su predstavnici rukovodstva Grada, osnovnih i srednjih škola, javnih ustanova, organizacija i udruženja građana.