Josip Broz Tito – četrdesetpetogodišnjica smrti


Danas se navršava 45 godina od smrti Josipa Broza Tita, čoveka koji je oblikovao sudbinu Jugoslavije i ostavio neizbrisiv trag u njenoj istoriji. Njegova vladavina bila je obeležena borbom za nezavisnost, politikom nesvrstanosti i vizijom jedinstva među narodima bivše Jugoslavije.

Rođen je 7. maja 1892. godine a umro 4. maja 1980. godine. Potiče iz mešovite porodice u selu Kumrovec, otac je bio Hrvat a majka Slovenka, i oni su imali petnaestoro dece.

Bio je član Komunistčke partije i vođa partizanskog pokreta tokom Drugog svetskog rata. Stekao je veliku slavu tokom života, kako u inostranstvu tako i u zemlji. Proglašen je za doživotnog predsednika Jugoslavije, tako da će on biti na čelu države nepuhin 35 godina (1945-1980). Pored Nehrua (premijer Indije) i Nasera (predsednik Egipta), jedan je od osnivača Pokreta nesvrstanih. Prva sednica održana je u Beogradu 1. septembra 1961.godine i ona se smatra osnivačkom. Pokret su činile 120 članica i 17 koje su imale status posmatrača.

Tito je bio lider koji je umeo da balansira između Istoka i Zapada, vodeći svoju zemlju putem koji je mnogima delovao kao politički eksperiment, ali je omogućio Jugoslaviji da ostane stabilna i ekonomski razvijena tokom decenija njegove vlasti. Njegova harizma i sposobnost političkog manevrisanja i danas izazivaju interesovanje istoričara i političara širom sveta.

Iako su godine prošle, sećanje na Tita ostaje snažno. Njegovi sledbenici ga pamte kao lidera koji je uspeo da stvori državu u kojoj su različiti narodi živeli u relativnom miru, dok kritičari podsećaju na autoritarnu stranu njegove vlasti. Bez obzira na podeljena mišljenja, jasno je da je Tito ostao jedna od najvažnijih političkih figura 20. veka.

Tito nije bio samo politički lider, već i simbol jedne epohe. Njegova sposobnost da održi stabilnost u zemlji sa toliko različitih naroda i kultura bila je izuzetna, a njegov uticaj se oseća i danas, kroz nostalgiju za vremenima kada je Jugoslavija bila jedna od ključnih država nesvrstanog pokreta.

Nakon njegove smrti tenzije su sve više rasle između republika i 1991.godine počeo je građanski rat kojim će se SFRJ raspasti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *