
Baterije bi mogle da traju duže i da obezbede više snage bez potrebe da budu veće i robusnije nego što su danas.
Naučnici iz Japana razvijaju novi materijal koji bi mogao da produži vek baterija i poveća njihov kapacitet. To bi moglo značiti prekretnicu ne samo za industriju prenosivih uređaja kao što su pametni telefoni i laptopovi, već i za električne automobile, kamione, pa čak i brodove.
Tipična baterija sadrži slojeve metalnih materijala. Kako prolazi kroz cikluse punjenja i pražnjenja, u tim slojevima se pojavljuju pukotine koje smanjuju kapacitet baterije.
Međutim, naučnici sa Univerziteta u Tokiju su pokazali da ako se u bateriji koristi oksid sa redoks slojem kiseonika, metal neće pucati. Naprotiv, čak i slojevi metala će biti obnovljeni.
Za industrije koje koriste baterije, ovo bi moglo imati dalekosežne posledice. Ne samo da bi baterije mogle imati duži vek trajanja, već bi se njihov kapacitet udvostručio. Konkretno, to znači da bi baterije duže trajale i davale više energije, a ne bi morale da budu masivne i velike kao danas.
Ali ipak, moraćemo da sačekamo dok ove baterije ne dobijemo u svakodnevnom životu, bar dok naučnici u Japanu ne pronađu način da ono što su dokazali u laboratoriji primene na proizvodnju baterija.