Ministarstvo odbrane Vlade Republike Srbije i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija organizovali su danas obeležavanje 110-godišnjice početka napada na našu zemlju u Prvom svetskom ratu, na platou ispred rečnog monitora „Savaˮ, usidrenog kod Brankovog mosta u Beogradu.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić iskazao je tom prilikom zahvalnost Ministarstvu odbrane i Ministarstvu kulture na tome što je rečni ratni brod „Sava” ponovo na reci u reprezentativnom stanju.
On je podsetio na to da je Prvi svetski rat odneo veliki broj žrtava, ali i doneo veličanstvene pobede u bitkama na Ceru, Kolubari, Solunskom frontu, a potom i u borbama za oslobođenje zemlje.
Prema njegovim rečima, današnji dan je za nas posebno važan ne samo zato što se navršava 110-godišnjica izbijanja Prvog svetskog rata, već zbog toga što je ovaj dan ispunjen brojnim simbolikama.
S jedne strane, to je stradanje pripadnika srpskog naroda i građana Kraljevine Srbije u Prvom svetskom ratu koje je trajalo čitave četiri godine, dok je, s druge strane, niz veličanstvenih pobeda koje je odnelo srpsko oružje, srce i istinsko rodoljublje, objasnio je ministar.
Kustos Vojnog muzeja istoričar Bojan Vićentić naglasio je da su istorijske i političke okolnosti dovele do toga da upravo naša zemlja i glavni grad budu prva meta i prva žrtva u Velikom ratu.
Nakon Sarajevskog atentata, Austrougarsko carstvo poslalo je ultimatum Kraljevini Srbiji, smatrajući našu zemlju odgovornom za taj događaj, a zahtevi izneti u ovom dokumentu bili su oblikovani tako da budu neprihvatljivi, kako bi odbijanje ultimatuma dalo povod za rat, ukazao je on.
Vićentić je objasnio da je plan habzburške armije bio desant na Beograd sa Save i Dunava, koji bi izvela Austrougarska dunavska flotila, čiju su udarnu pesnicu činili rečni monitori, oklopni ratni brodovi.
On je ukazao na to da je danas na Savskom keju usidren jedan od učesnika i svedoka ovih tragičnih vremena, nekadašnji monitor „Bodrog”, a danas kulturno dobro Republike Srbije – rečni monitor „Sava”.
Monitor „Sava” je dva puta bio potapan, služio je u četiri vojske i promenio više od šest država. Danas je jedan od retkih sačuvanih monitora na svetu i ima neprocenjivu istorijsku vrednost jer je jedan od rečnih ratnih brodova čijom je vatrom otpočeo Prvi svetski rat, podvukao je Vićentić.
Rečni monitor „Sava”, koji je deo zbirke Vojnog muzeja, od danas je ponovo otvoren za sve posetioce. Ulaz na taj ratni brod, razgledanje njegove unutrašnjosti i predmeta koje je posada svakodnevno upotrebljavala danas su, povodom obeležavanja godišnjice početka Velikog rata, besplatni.
Ljubitelji vojne istorije i naoružanja i ubuduće sve to mogu pogledati svakog dana, sem ponedeljkom, od 10 do 17 časova, uz kupovinu karata u Vojnom muzeju ili na samom brodu.
U okviru obeležavanja ovog istorijskog događaja, predstavnici Ministarstva odbrane sproveli su i promociju dobrovoljnog služenja vojnog roka sa oružjem i vojnostručnog osposobljavanja za rezervne oficire.
Događaju su prisustvovali članovi Kolegijuma ministra odbrane i načelnika Generalštaba Vojske Srbije i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.