Predstavljena baza podataka o nestalima na području bivše SFRJ


U Beogradu je za porodice nestalih, medije i javnost, održana prezentacija korišćenja baze podataka aktivnih slučajeva lica nestalih usled oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije.

Baza im omogućava da provere postojeće evidencije i da na jednom mestu imaju pristup transparentnim i proverenim podacima koji se tiču nestalih lica.

Na predstavljanju je rečeno da je na teritoriji bivše Jugoslavije nakon oružanih sukoba tokom 90-ih godina nestalo je više od 40.000 lica, a i dalje se njih oko 11.000 vodi kao nestalo.

Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović rekao je da je baza rezultat zajedničkog rada.

U radu tela za nestala lica susretali smo se sa situacijom da je svako imao svoju bazu i neslaganja, ali je sada bitno da se zbog regionalnog karaktera, baze usaglase, istakao je Odalović, uz ocenu da je ova baza izuzetno važna i korisna i da će pomoći ne samo u procesu traženja nestalih lica nego i u predstavljanju teškog nasleđa sukoba na prostoru bivše Jugoslavije.

Prema njegovim rečima, ova baza tretira sve žrtve na isti način i prema svima ima isti odnos, što je jedan novi kvalitet.

Važno je shvatiti da se ovo pitanje može samo regionalno rešavati, kroz regionalne projekte i baze, ali i neke druge dogovore, koje smo zajedno definisali u našem zajedničkom radu, naglasio je on.

Šefica Programa Međunarodne komisije za Zapadni Balkan Samira Krehić rekla je da je baza kreirana u okviru Berlinskog procesa, u saradnji sa grupom za nestala lica, čiji je član Komisija za nestale Vlade Republike Srbije.

Ona predstavlja, kako je istakla, jedan jedinstveni alat za razmenu podataka, nominaciju novih slučajeva, zaključenje starih slučajeva i ažuriranje podataka.

U svakom trenutku imamo ažurirane i tačne podatke na jednom mestu. Važno je naglasiti da su na ovaj način izazovi zbog prirode oružanih sukoba i raseljavanja stanovništva sa ovih prostora u objedinjavanju informacija prevaziđeni, navela je Krehić.

Zamenik ambasadorke SR Nemačke u Srbiji Karsten Majer-Vifhauzen je rekao da je rešavanje slučajeva lica nestalih u oružanim sukobima osnovna civilizacijska potreba, kako bi se unapredilo zajedničko razumevanje o strahotama rata, kao i o tome da je tuga porodica na svim stranama sukoba ista.

Prisutnima se obratio i prvi sekretar u Ambasadi Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji Vilijam Hopkinson.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *