Maja meseca se beru plodovi oraha za pripremu likera od oraha poznatog kao orahovača.
Liker je veoma koristan, jer su mladi orasi bogati vitaminima B1, B6, B9, C i E, gvožđem, jodom, kalijumom, fosforom, magnezijumom, sumporom, cinkom, manganom, ali i omega – 3 masnim kiselinama. Blagotvorno dejstvo ima na rad štitne žlezde, u lečenju anemije, kod stomačnih tegoba i ubrzanju metabolizma.
Priprema ovog likera je veoma jednostavna.
Potrebno je:
40 mladih oraha
1-1,5 l rakije
1 kg šećera ili 1 kg meda
šipka vanile, karanfilić, limun, narandža (po ukusu)
Ubrati 40 mladih oraha veličine lešnika. Oprati ih, zaseći gde im je peteljka. Koristite gumene rukavice, jer orah može da ofarba ruke! Smestite ih u staklenu flašu ili veću teglu, u zavisnosti od količine likera koju želite na napravite. Nemojte zatvarati hermetički, već odozgo prekrijte gazom. Dodajte 1 kg šećera ili 1 kg meda, što zavisi od vašeg ukusa. Kada se doda med, onda je liker gušći! Neki preporučuju da tako odstoji 4 nedelje, pa da se onda dospe rakija. Ja sve to stavim odmah i ništa ne fali ukusu, ni kvalitetu likera!
Prelijte ih rakijom, obično ne previše jakom. Preporučuje se rakija jačine 20 gradi. Možete dodati šipku vanile, karanfilić, limun ili pomorandžu, ali se onda ukus likera neznatno razlikuje. Ako želite da isprobate koji vam se ukus najviše sviđa za sledeći put, možete ukupnu količinu podeliti na nekoliko delova. Jedan deo ostavite bez dodataka, a druge pravite po vašim željama i ukusima, dok ne nađete ono što Vama odgovara. Samo kada dodajete limun neka to bude posle tridesetak dana kako ste ostavili liker, jer limun nekad otpusti gorki ukus.
Poželjno je da liker odstoji 40 dana. Za to vreme treba promućkati flašu ili teglu u kojoj je liker kako bi se šećer ili med rastopili.
Posle toga ocedite orahe, jer nije poželjno da ostanu u likeru.