Dana državnosti Srbije obeležen centralnom državnom ceremonijom u Orašcu


Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević, kao izaslanik predsednika Republike Srbije, predvodio je danas kod Cpomenika Karađorđu u Orašcu državnu ceremoniju obeležavanja Sretenja – Dana državnosti Republike Srbije.

Vučević je, obraćajući se okupljenima, istakao da danas, kada obeležavamo Sretenje Gospodnje, ujedno slavimo i naše sretenje sa slobodom, poručivši da nas zavet te slobode i danas opominje na to koliko moramo budno stražariti da sačuvamo svoju nezavisnost.

Mnogima danas ne odgovara slobodarska i neutralna Srbija, a ja im sa ovog mesta poručujem da će Srbija to ostati, jer to želi većina njenih građana. Ma kakve pritiske nam pravili, Srbija nikada neće priznati otimanje svoje teritorije, Kosova i Metohije, niti će ugroziti svoje prijateljstvo sa tradicionalnim saveznicima. To je zavet Karađorđevih ustanika, to je dug koji svi imamo prema slobodi, naglasio je premijer.

On je podsetio na to da su se davne 1804. godine u Orašcu sabrali prognani, tlačeni i poniženi kako bi doneli sudbinske odluke, dodavši da predaja nije bila opcija, kao što nije ni danas, a neće biti ni u budućnosti.

Predsednik Vlade je ukazao na to da je narod rešio da brani svoju slobodu po svaku cenu, jer je dobro znao da će ga svaka druga odluka vratiti u ropstvo, dodavši da su se u tom teškom istorijskom momentu ustanici okupili oko svog vožda Karađorđa Petrovića.

Vučević je podsetio na to da je Petar Petrović Njegoš smatrao Karađorđa najvećim Srbinom novije srpske istorije, i dodao da se, nakon buđenja u Orašcu, ustanak rasplamsao svom snagom.

Ništa više nije moglo slomiti volju naših predaka za slobodom. Uz ogromnu žrtvu i stradanje, postavljeni su temelji izgradnje moderne srpske države, ali i temelji slobode drugih balkanskih naroda, istakao je premijer.

Vučević je, takođe, rekao da je Sretenjski ustav u mnogome pokidao brojne veze Kneževine Srbije sa Turskom i u stvari predstavljao srpski susret sa pravnom slobodom.

On je naveo da se danas navršava 190 godina od kako je u Kneževini Srbiji proklamovan Sretenjski ustav, koji je po mnogim odredbama jedan od najdemokratskijih i najnaprednijih ustava tadašnje Evrope.

Predsednik Vlade je podsetio na to da je Sretenjski ustav izradio Dimitrije Davidović, po ugledu na slobodoumne ustave Švajcarske i Belgije, i dodao da je po opštim načelima ovaj dokument bio sastavljen u demokratsko – liberalnom duhu.

Prema njegovim rečima, donošenje ovog pravnog akta bio je vanredan iskorak u izgradnji i podizanju pravne svesti u Srbiji, a odredbe su, pored kneza i Saveta, predviđale stalnu Narodnu skupštinu, nezavisno sudstvo, dok su građanska prava bila široka i zajamčena.

Premijer je ukazao na to da se 1815. godine vodila grčevita borba za biološki opstanak, a da se dvadeset godina vodila politička borba za izgradnju pravne države.

On je naveo da je Slobodan Jovanović, između ostalog, napisao da je knez Miloš Obrenović, po skoro jednodušnoj oceni istoričara, najveći politički um koji je Srbija dala u čitavom 19. veku i da je on postavio osnovu i njenoj spoljašnjoj nezavisnosti i njenom unutrašnjem uređenju.

Kako su naši preci preobratili Srbiju u prvoj polovini 19. veka, tako je i današnja generacija, vođena idejom izgradnje jake Srbije, započela niz reformi od 2012. godine koje su omogućile da danas naša zemlja bude jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi, naglasio je premijer.

On je rekao da će plan „Skok u budućnost – Srbija EXPO 2027“ biti realizovan kako zarad pređašnjih generacija, tako i zarad onih koji tek treba da vode našu državu.

Predsednik Vlade je poručio da međusobno poštovanje i uvažavanje opštih interesa moraju biti temelj na kojem možemo da gradimo budućnost i da je otvaranje dijaloga po brojnim pitanjima jedini put koji može da nas izvede iz bilo koje društvene krize.

Na početku državne ceremonije održan je pomen za ustanike koji su na Sretenje 1804. godine podigli Prvi srpski ustanak.

Potom su Vučević i premijer Republike Srpske Radovan Višković položili vence na spomenik vođi Prvog srpskog ustanka Karađorđu, a usledilo je intoniranje himne Bože pravde.

Obeležavanju Dana državnosti prisustvovali su i predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, kao i ministar odbrane Bratislav Gašić, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović, ministar kulture Nikola Selaković, ministarka prosvete Slavica Đukić – Dejanović, ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski.

Prisutni su bili i ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.

Svečanosti su prisustvovali i gosti iz regiona, predstavnici diplomatskog kora, kao i crkveni velikodostojnici.

Srbija i Republika Srpska danas obeležavaju Dan državnosti – Sretenje, u spomen na početak Prvog srpskog ustanka 15. februara 1804. godine u Orašcu i proglašenje Sretenjskog ustava Kneževine Srbije 15. februara 1835. godine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *